Görene Örnek: “Zuckerberg”

12312342_513469095495563_1559005430_n

Eskiler yeni dönemin getirdiği değişikliklere çemkirmeyi pek sever. Teknolojiye küfreder, çaresizce kullanırlar. İlişkilere laf eder çocuklarını evlilik programlarına yollarlar. Aslında her dönem bir yeni, bir moda, bir marjinal akım, bir gelmekte olan gelecek ve en önemlisi her türlü yaşam biçimi için pek çok seçenek vardı. Ve bugün de var.

Ben her ne kadar “Y” kuşağına ait olsam ve pek çok konuda “old fashion” seçimlere sahip olsam da yeniliği, bugünü ve geleceği reddetmenin, “gençlik” gibi “huge” bir kitlenin karşısında durmanın, en kaba ve basit tabiriyle “aptallık” olduğunun farkındayım çok şükür.

Benim de senin de bir bilgisayar oyununda seçimler yapar gibi, kendi seçimlerimizle oluşturabileceğimiz yüzlerce model yaşam biçimi var. Bunların çoğuna da kimse karışmaz.

İşte, Türkçe’ye çevirince “Dünyanın en genç, kendi emeğiyle zengin olan zengini” anlamına gelen sıfatı hak eden “Zuckerberg”, bunun yaşayan ispatı adeta.

Kim olduğunu, hikayesini biliyoruz. Ben ünlü ve zengin olduktan sonra neler yaptığıyla ilgileniyorum.

LifeEvents

“Ah kankişim yaa, yalnız çok, sevgili yok”, “Yha kimse evlenmek istemiyo artık, ooold fashion aaabii, özgür takılcaksııın” gibi adı üstünde “fashion” tarafından tamamen tüketimi artırmaya yönelik pompalamaları iplemeyen abimiz, gitti Uzak Doğulu bi ablayla evlendi ve hemen bir bebe yaptı.

MAIN-Mark-Zuckerberg-baby

Yaptı da kenara mı koydu? Haayııır. Yetmedi, sevecen, yardımcı, örnek baba ve koca pozları verdi. Öyle de bir hayatı olduğunu biz, başarılı insanları magazinel boyuta kadar takip edenler, biliyoruz.

20-books-mark-zuckerberg-thinks-everyone-should-read.jpg

Ayrıca bu Zuckerberg abimiz, kitap okumayı çok sever. Sosyal sorumluluk olarak da dünyanın en meşhur kitap kulübü olan “A Year of Books” Facebook kulübünü kurmuştur ve aktif olarak bizzat geliştirmektedir. Bir kitap önerir, geçen yıllarda çıkan o kitap o ayın best seller’ı olur.

article-1335702-0C58443C000005DC-52_468x621

Hayvanları sever, onlarla bolca vakit geçirir. Sürekli basic t-shirtler, adeta yol kenarında satılan don-mayolara benzeyen şortlar, sokak terlikleriyle gezer. Fönlü, jöleli saç yok. Kısa, doğal.

01-zuckerberg-facebook-desk

Bitmedi. Çalıştıkları ofisi bizzat halka tanıtan Zuckerberg abimizin, ne kadar basit, naif, ekonomik, dikkat dağıtıcı şeyler içermeyen ve hiyerarşik baskınlık arz etmeyen bir “holding patronluğu” yürüttüğünü görüntülerden hemen anlıyoruz.

article-2070749-0F14242800000578-147_634x475

Bu mucize çocuk, tüm hayatından zaman zaman yakalayacağın detaylarla, her bir detayla, adeta “İşte bak, ben de paraya para demiyorum ama insan gibi yaşıyorum”, yani daha doğrusu, “İhtiyaçlarımız seninle aynı ve benim de yaşam tarzımı seçme hakkım var” duruşuna sahip.

Bana göre her şey “seçenek”. İsteyen istediği gibi bir zengin olur. Zengin olma hayalin varsa ol noolur. Olunabileceğini cümle aleme ispatla. Nasıl bir zenginlik hayalin varsa da öyle yaşa. Ama işte zengin var, zengin var; görebilene bir örnek daha. Hepsini taktir ediyorum; ama bu adamı seviyorum. Çünkü kendi gibi. Çünkü elindeki gücü insanlara, hem kendilerine hem dünyaya iyi gelecek bir örnek yaşam sunmakta kullanıyor. Bu kadar basit.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s