Dünyanın Duyduğu Islık

12399336_518649908310815_1778782421_n

“Sakız patlatabilir misin?”, “Islık çalabilir misin?”…

80’lerde 90’larda, büyümekte olan çocuklar için, “büyük beceri” işleriydi.

Şimdi birer yetişkiniz ve sorsam bunları sana dersin ki, “çocuk oyuncağı”. İşte o nokta bizim, çocuk olmanın basit, büyüleyici, yaratıcı ve dev sonuçlar vaat eden dünyasından, ruhundan kopup, “yetişkinlik” adı altında kendimizi bir ezbere kaptırdığımız nokta.

Teaching-Kids-How-to-Whistle
Dudaklarını “ü” diyecekmiş gibi büz -hatta bir kez “ü” de- ve dudaklarını hiç bozmadan “ü” sesi çıkarmak yerine tüm gücünle üfle:)

Yaratıcılık gerektiren işlerde çalışanlar ve kendi alanında ufak ufak, büyük hedeflere doğru seyredenler, beni ilk anlayanlar olacaktır. Yaşam koçları için, işin küçüğü büyüğü yoktur. “Kendin için doğru işi seçtin mi?” sorusu vardır.

Bir şeyi en iyi sen yapıyorsan ve bundan büyük keyif de alıyorsan, yapmalısın bence. İhtiyaç mı? Bak ben sana ihtiyaç hakkında çok basit bir şey söyleyeyim: Yemek, içmek ve nefes almak gibi “yaşamsal biyolojik faaliyetleri sürdüren eylemler” hariç, geri kalan her şeyin “ihtiyaç” olduğunu biz uyduruyoruz. Dünya insanlığı olarak, neyin ihtiyaç olduğuna biz kendimiz seçip karar veriyoruz. Ben seni, her gün 5 dakika güzel bir ıslıkla şarkı dinleyip dinlenmeye ihtiyacın olduğuna ikna edebilirim. Hele ben faydasını görmüşsem, inanmışsam, daha kolay.

Gelelim işin şampiyonu, Chris Ullman’a. Her zamanki gibi yeriyle yurduyla, geçmiş yaşamıyla pek ilgilenmiyorum. Bu adamın dikkatimi ilk çekme sebebi, ıslık çalarken giydiği şık takımı, papyonu, traşı, düzgün taranmış saçları ve özenle seçilmiş gözlüğü, yani profesyonel ve özenli görüntüsüydü. Birilerine göre küçük bir işse de ıslık çalmak, ona göre öyle değildi belli ki. Ben de o yüzden onu ciddiye aldım ve bağlantıyı tıklayıp dinleme merakı, isteği duydum. “Onun çaldığı” ıslığı, dinlemek istedim.

Islık yaa, ıslık. Cem Yılmaz’ın gösterilerindeki tuvaletçi baba ile oğul hikayesini hatırlarsın. Cem üstat der ki “Yaptığın işte çizgiyi sen kendin belirlersin.”

Chris başkana ıslık çalmış, arkasına elleri kalpte bir sürü insanı dizip ıslıkla ulusal marşı çalmış, 4 kez işin şampiyonluğunu almış. TED’e çıkmış. National Geographic onun belgeselini yapmış!

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Çünkü çok çok önce Chris işini ciddiye almış. İşte Chris’le bu yüzden ilgilendim ve yine, büyüteçle büyütülmüş, bilinçaltımıza saldıran bir sürü haberin arasında, böyle muhteşem bir detay gözden kaçmasın diye, senle paylaşmak istedim.

“I whistle, because it brings joy to people. It brings joy to me !” diyor Chris. Başka soru? Gerek yok, değil mi?

Bu kadar “basit” bir sebeple yola çıkıyorsun ve bir gün fotoğrafının, videonun altında “İşte dünyanın en iyi ıslık müzisyeninin sesi” yazıyor.

tdsfddddre-65

İlla onun bakış açısıyla bakmak ve ciddiye almak istersek, düşününce bulamayacağımız şeyler değil; ıslık sevdiğimiz pek çok şarkıyı güzelleştirir. Ünlü müzikallerin, klasik filmlerin karakterine işler. Ürkütücü yerlerden geçerken korkmamak için çalarız. Pek çok kültürde hatta kendi aramızdaki küçük oyunlarda iletişim aracıdır. Kızı babası duymadan evden dışarı çağırmak için ıslık çalınır:) Dünyanın en dinlenesi müzisyenlerinden; “kuşlardan” alınmadır. Kendi kendimize keyiflendiğimizde en çok yaptığımız ortak şey, ıslık çalmaktır.

“Whistler” diye bir iş, bir title, bir sıfat, bir kategori var. Ullman’ın isminin altında yazıyor. Onun ya da onun gibi “ıslık sevdalılarının” sayesinde.

Bu vesileyle, hani belki farkında değilsindir ama, yaptığın işe herkesten önce “sen” yeteri kadar inanmıyorsundur belki diye, bir kendi içine göz at isterim. Çünkü kanatlarını yeteri kadar açarsan, sen de uçarsın.

Bir de benim gibi, Chris’in ne kadar uçtuğunun ve neler gördüğünün daha geniş açılı hikayesini öğrenmek için, TED konuşmasını dinleyebilirsin. Ne de olsa yavru kuşlar uçmadan önce uçanları izler.

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s