Bir “Hi”dan Fazlası Söylendi

12650347_528506100658529_2113740975_n

Çocukluğundan beri dalga geçiyorlar; ama o gelişerek devam ediyor. Nokta. Aslında hikaye bu kadar. Ne kadar az ve öz, o kadar iyi anlaşılır. Ama ben de bir “Hi”dan fazlasını söylemek istiyorum:) Bunu hak ediyor.

Nasıl oldu da Türkiye’de bile alay konusu oldu bilmiyorum. Şu anda 21 yaşında olmasına rağmen yıllardır müzik piyasasında, milyon dolarları var ve bizler yıllarca onunla dalga geçebildik. Saf mıyız neyiz.:)

Hepimiz biliyoruz o kötü esprileri. Yaptık da bir kısmımız: “Sana bir iyi bir kötü haberim var. İyi haber: Justin Bieber kaza yapmış. Kötü haber: Ölmemiş”..:)) Ne diyim:) Çok yaratıcı:)

Halbuki hayat hikayesine ve kariyer çizgisine baktığında bir müzik yarışması kazanarak olaya başladığını ve başta Youtube’a yüklediği videolar olmak üzere, menajerinin onu keşfetmesi, ilk tekliğinin 100’lük listelerde 80-90 parçayı sollaması gibi, hep beğenilerek ilerlediğini görüyorsun.

He he he; işte listeleri alt üst eden ilk teklik:) Usher Abisinin de desteğiyle yükseliş başlıyor…

Neyse burda önemli olan Justin’in psikolojisinin yetişkinlere taş çıkaracak şekilde bu kadar acımasız bir eleştiri ortamını kaldırabilmiş olması. Kendisini tebrik ediyorum.

Aslında işte asıl o noktada asla bırakmayacaksın. Düşünsene; o işi yıllardır yapıyorsun. Ses açılmış, eğitilmiş, ilk sıkıntılar atlatılmış, yıllarca her gün şarkı söyleyen birinin sesi nasıl güzelleşir, biliyor musun? Şimdi de kendi yıllardır severek yaptığın şeyi düşün. Burdan dönemezsin. Hayır dönmeyeceksin..:) Başarıya en yakın sensin ve kendi tarihinde en yakın noktadasın…

justin-bieber-album
İlk ve son albümlerinin kapakları

Bir “Belieber” olmasam da (Sözcüğe bak, sevgiye gel:) ) Justin hakkında da bir şeyler söylemeyi yıllardır istemişimdir. Ama işte hep bu insanların “ilk çok lezzetli işlerini” yapmalarını bekliyorum sanırım. Nihayet en son albümü benim bile damak tadıma hitap etti, kadife sesinden onlarca kez dinlediğim “Where Are Ü Now” şarkısının sözleri beni benden aldı ve yorumuyla da birleşince o an Justin hayranlığımı da kazandı. (Usher’a, Nicky’e ve Skrillex’e de teşekkürler:))

Bütün sözler büyüleyici, baştan sona; ama en çok…

“I showed you the game everybody else was playing, that’s for sure
And I was on my knees when nobody else was praying, oh Lord”

“İnanılmaz güzel ifade etmiş yazan” dedim ve bir baktım ki bu arkadaşlar hep beraber yazmışlar..:)

  • Justin Bieber
  • Sonny Moore
  • Thomas Wesley Pentz
  • Karl Rubin Brutus
  • Jordan Ware
  • Jason “Poo Bear” Boyd

E tabii, bu kadar anlamlı sözleri olan bi şarkı için anca..:)

Bu arada “Belieber” sözcüğü Bieber-Believer sözcüklerinin bir harmanı. Fanlarının kendileri için ürettikleri bir isim. “Believe” yani “inanmak”tan geliyor, aynı zamanda bu albümlerinden birinin de adı. Belieber’lar “I am a Belieber because i respect Justin Bieber and I believe in him” şeklinde bir cümleyle ona bağlılıklarını ifade ediyorlar. Sana bu kadar inanan var mı?:) Yani kişi sayısını demiyorum:) Hani dalga geçerken iki kere düşünmek lazım..:)

beliebers-family-justin-bieber-Favim.com-435000

Ayrıca Justin Nicky Minaj’la birlikte seslendirdiği ve yüksek izlenme/dinlenme kaydeden “Beauty and A Beat” şarkısının klibini de kendi çekmiş.

İşte burdan bakınca “Ayyy, bi ‘Hi’ bile demedi” diyorsun. Dalga falan geçiyorsun. “Kimse değil” sanıyorsun. Bunlar hep önyargı. Başarılı insanlara yakından bakmak lazım. Diyorum ya; ben en çok sabırlarına hayranım.

Hiç şüphesiz, bazı insanlar, zorlayıcı dış şartlara dayanabilmelerine yardımcı olan, hayatlarını ördükleri bazı şeyler keşfedecek ya da üretecek bilgeliğe sahiptirler. Justin’in de kendisini hiç bırakmayan bir annesi, ara sıra hayatının zorluklarını anlatarak insanlarla dertleştiği kitapları, bir de muhtemelen, açılan kapılardan uyumla geçmesinin göstergesi; akışta olma cesareti vardı. Ayrıca söylediği bazı sözlere bakınca zekasından da hiç şüphe etmiyorsun.

Başarı da kolay şey değildir:) Kimse düşünmez ki, 15 yaşında bir çocuk, kucağında bir sürü ödül, bir dünya turnesinde, olası bir sürü değişik olaya, yola ve çocukluktan uzak uzun bir zamana nasıl dayanır?

“Bir ‘Hi’ bile demedi” deyip olayların ardından insanları, özellikle de ünlü ya da başarılı insanları damgalamak kolaydır. Ve yaygındır. Ancak kimde pırıl pırıl parlayan bir başarı görürsen bil ki onun bir oraya geliş hikayesi de vardır.

Cem Yılmaz’ın;

“Başarılı insanların ortak özelliği, it gibi çalışmalarıdır.”

sözü bana göre de epey doğrudur. Yüksekler daha fazla emek ister. Orada tesadüfler eseri bulunmaz kimse. Tam tersi;

“Herkes oynarken, onlar bize oyunu öğretmiş

Ve herkes vazgeçmişken onlar dua etmeye devam etmişlerdir.”

Belki de asıl soru, “Onların ihtiyaçları olduğunda bizim nerede olacağımız”dır.

Belki de Belieber’lardan öğrenilecek önemli bir şeyler vardır…

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s