Gerçek Superman: “A Year In Space”Man

12769462_541628812679591_1189429295_n

“Sometimes it’s all about the lighting.” Scott Kelly

Küçükken erkek arkadaşlarımız hep “büyüyünce astronot olmak” isterdi. Olmadı şapşikler; anne babalarını dinlediler. Anne babalar mı? O kafalar ki toplumsal şizofreniye yenikti; içlerinde “Olsun olsun da aç kalır.”, “Türkiye’de astronot olsa ne olacak?” diyen sesler vardı.

Sen çocuklarına tutkularının peşinden gitmekle ilgili destek olacak mısın, olmayacak mısın bilmiyorum ama Nasa bu sıralar yana yakıla yüzlerce astronot arıyor ve dünyanın her yerine iş ilanları gönderiyor. Hala korkma lüksün varsa, İnşallah çocukların seni dinlemez. Çünkü bu kez gerçekten onlara ihtiyacımız var.:)

 

Bir yıldır uzayda yaşayan ve asli görevi bu olan Amerikalı astronot Scott Kelly, bu sabah 11:00 sularında Kazakistan’a inmek suretiyle Dünya’ya döndü.

Basitçe, insanoğlunun 1 yıl boyunca uzayda yaşayabileceğini ispatladı.

Elimde Scott’la ilgili muazzam malzeme var. Çünkü bir yıllık uzay macerasını yaklaşık bir yıldır takip edenler arasındayım.

Aklıma ilk çektiği zorluklar geliyor. Yer çekimsiz ortamda kanın beynine hücum ettiği, daracık bi yerde yattığın, pencereden güneşin yeryüzünü aydınlattığında gördüğün bildik manzaraları göremediğin, bizimkine hiç benzemeyen bir yemek masasında bambaşka bir şekilde yemekler yediğin, sevdiklerinden, sosyal ortamlardan uzak kaldığın 1 yıl..

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Slayt Show’da penceresindeki Dünya manzarasını, yemek masalarını, eğlenmeye çalışarak yedikleri “yerçekimsiz yemekleri” (Onların nasıl sindirildiğini de düşün:)), ayrı kaldığı kızlarını ve 5 yıllık sevgilisini görebilirsin.

Elinden geleni yaptı bu süreçte hem bizi hem kendini beslemek için. Bilgi aktarmak ve sosyallik ihtiyacını karşılamak için. Ve bu elinden gelenler onu “fenomen” yaptı:)

Sosyal medyayı olabildiğince aktif kullanan Scott bir de “içerikler” üretti:) En sevdiğim çalışması da #EarthArt oldu.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Yeryüzü’nün çeşitli koordinatlarından fotoğraflar çekti ve benim de favori fotoğraf çekim tarzlarımdan biri olan, renk ve “doğal deseni” ön plana çıkarmayla harika görüntüler yakaladı. Bu çalışmayı düzenli şekilde yapıp sosyal medyadan yayınlayarak da bir portfolyoya çevirmiş oldu.

Daha çok #EarthArt fotoğrafı için:

See the Best Photos From an Astronaut’s Sixth Month in Space

Scott ve onun gibi adamlar, hepimizin geleceği için ömürlerini adayan kutsal insanlardır. Ortada sadece bir iş ve bir maaş ya da sıradan bir fedakarlık yoktur. O kıyafeti giymenin kendi başına bir iş olduğunu sen de biliyorsun.

Elbette bazen askerler, tır şoförleri falan da ailelerinden, yuvalarından bir yıl gibi uzun süreler uzak kalıyor. Ancak Scott’ı biraz daha farklı kılan, dünya ile kişisel bağını oluşturan güzelliklerden mahrum kalması. Mesela güneşin “ufukta” batışına karşı bikaç derin nefes alıp, rüzgarın önden arkaya doğru boynunu, saçlarını kuvvetle okşamasına izin verip, hasretini adam gibi çekememesi, bir de kendi sağlığını da epey bir risk altına almasıydı. Bütün fotoğraflarında gözler pörtlemiş, kıpkırmızı bir suratla nasıl kanı beyninde yaşadığını falan fark edebilirsin:) Canım yaa, yıllarını verdi bi de bu mesleğe..:)

E bunun her gün bi göktaşı çarpma riskiyle yaşaması var, sağ salim dünyaya geri dönmesi var. Falan filan, buraya sığmaz. Bazı şeyleri de yazamazsın. Yazmak ifade etmeye yetmez.

Elbette zaman çok değişti. Artık bu işlemler daha az riskli, daha sık uygulanır daha hakim olunan şartlarda yapılıyor. Ayrıca uzaydan bizimle ve ailesiyle bağlantı kurdu. Ona birkaç defa ziyarete gidildi, kuryeler, mamalar, hediyeler götürüldü.

Ve bize getirdiği sonuç, insanlık adına büyük ve önemli bir adımdır. Scott diğer bir anlamda biz dünyalıların “k.çımızı kurtardı”.:)

Gerçekçi biri olsam da pozitifi konuşup yazmaya özen gösteriyorum biliyorsun. O yüzden burda ortak habitatımızın, gezegenimizin çektiği çilelerden, geldiği son durumda verdiği yaşam savaşından, doğanın gidişatından, dünyanın kalan ömrü hakkındaki güçlü tahminlerden söz etmiycem. Zaten benim yapmaya çalıştığım bunları istemiyorsak kafamızı nereye çevirmemiz gerektiğini göstermek. O yüzden bu yazıda ben de kafamı oraya çevirdim. Ve sana kaşlarımı kaldırıp çenemi hafif öne çıkararak gözlerimle ve burnumla orayı işaret ediyorum.:)

Scott “Uluslararası Uzay İstasyonu”nda( Atılgan:) ) 1 yılını geçirirken “içerik” de üretti demiştim. Bu “içerik” üretiminde Nasa’nın da payı var. Uzayda yetiştirilen ilk sebze ve açan ilk çiçeğin fotoğraflarıyla bize uzayda yaşamımızın yavaş yavaş başladığı da bildirildi.

Bu sırada bir “Marslı” da arkadaşlarının “gübrelerini” kullanarak Mars’a “Sarı Pataateees” ekiyordu:)) #TheMartian

the-martian-scott-kelly

Biliyorsun göçebelikten yerleşik hayata geçmenin işareti toprakta yetiştiricilik yani tarımdır. Yerleşik hayata geçişin “sebebi” demiyorum, “işareti” diyorum. O farklı bir şey, onu sonra konuşuruz. Sonuçta bizim uzayda olma, “uzaya yerleşmeye çalışma” sebebimiz de basitçe yiyecek ya da tarım değil.

Biraz daha detaylı bilgi için:

http://www.theverge.com/2016/1/18/10785760/nasa-space-flower-zinnia-scott-kelly-international-space-station

Scott’a, “Ben Dünya’nın bittiği yerde yaşam için bir umudunuz olsun diye güneşin güzel bi ufukta bahçemi aydınlattığını görmek yerine, Dünya’mın üzerinden dalga geçer gibi birdirbir oynamasını izlediğim, bu karanlık, bu ıssız yerde gelişim umudunuz olarak nöbetimi tutuyorum. Siz de bi zahmet bu haberlerin peşinde koşun” demek yerine sosyal medyadan bizi yakalayıp her türlü dikkatimizi çekecek emekle bizi olaya motive ettiği için teşekkür ediyoruz. Ona borcumuzu falan ödeyemeyiz. Dünyaya hiç de görevli gelmedi. Burada yaşayamadığı 1 yılı ona kim geri verebilir?

Ama onun 1 yıla satın aldığı bir şey var, işte onu ziyan etmesek, umutlu olsak, emekçi olsak, şikayet etmek yerine biz de güzel bir gelecek için kendi yaşamımızda, hemen etrafmızda ve büyük düşünüp Dünya çapında elimizden geleni yapsak fena olmaz.

Evet Dünya çapında. Neden olmasın? Her zaman, her konuda, her boyuttaki hedeflerimiz için; “Neden Olmasın?”..

b8f41297-fb2d-4407-a78d-657aae13867b-original

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s