Geleceğin Güler Yüzü

12939710_559711134204692_1582234149_n

Bi süredir hayranı olduğum ve cüretkarca aramızda bazı ortaklıklar bulduğum Nikola Tesla’nın incecik kitabı “İcatlarım”ı okuyorum. Bitmesin diye, hayretler içinde, 2-3 sayfa 2-3 sayfa, hem de ara ara okuyorum. Derken bi haber: “Tesla Motor beklenen Model3’ü tanıttı”. Ben ve pozitif gelişimlerin diğer meraklıları, heyecanlanıyoruz.

Sosyal sorumluluğa hiç ihtiyacı olmayacak, kendisi bir “sosyal sorumluluk hareketi” olan bir “ticari girişim” düşün.

a4633c545686d6906daab18ac528b2d4

“Tarihteki en tehlikeli deneyi yapıyoruz biz; atmosferimizin, bir çevre felaketinden önce daha ne kadar karbondioksiti kaldırabileceğini deniyoruz..” dedi ve üzerine düşeni; elinden geleni yapmak için yola çıktı.

Tesla Motor, kısaca, 2003 yılında Martin Eberhard ve Marc Tarpenning adlı mühendislerin oluşturduğu küçük bir ekiple faaliyetlerine başladı. Firmaya ilk finansal destek şu anda şirketin CEO’su olan, PayPal’ın eşkurucusu Elon Musk’tan geldi. Musk aynı zamanda şirketin yönetim kurulu başkanı ve baş tasarımcısı. En sevdiğim, en temiz iş şekli; basit ve tek bir amaç açıkladılar ve yaptılar. Amaçlarının herkese yönelik, özellikle de ucuz elektrikli otomobil üretmek olduğunu söylediler ve yaptılar. Basitçe. Net.

Benim gözümü kamaştıran, başlangıcından işleyişine, üretiminden tanıtımına, liderinden müşterisine dört dörtlük işler.

10352722_h15508358
Musk with the Tesla Model S in Fremont on Oct. 1, 2011.

Elon Musk’ın güler yüzünü bile ayrı severim.

Bir de güzel tanıtım toplantısı yaptı ki, parmaklarımızı yememek için ellerimizi masanın altında tutarak izledik. Süre, mekan, motive olmuş dinleyiciler, Elon’un takılmadan, sade, abartısız, küçük esprilerle süslenmiş anlatımı, hatta kameranın muhteşem çekimi, müşterinin aklına gelebilecek tüm temel soruların şeffaf ve doyurucu şekilde yanıtlanması, görseller ve nihayet otomobillerin sahneye gelişi.

Elektrikli otomobil yapmak, hem de kitleler için yapmak.. Kokuşmuş petrol savaşlarına tertemiz bir başkaldırı. Siyasetin insanları aptal yerine koyduğu, teknoloji dendiğinde, -basını kolay yoldan doyurduğu için- “robotlarla korkutulmanın” ilerisine geçemeyen kaktırılmış gündeme sokulmuş bir çomak. Heyecan verici bir gelecek müjdesi; çünkü hem dünyaya zararsız, hem içinde biz de varız !

Üstelik bu otomobillerin daha birçok inanılmaz güzel, gelişmiş özellikleri var.

Gönül isterdi ki Dolar eskisi gibi 1 Lira olsun, biz de 35bin liraya alalım bitane bundan. Hadi 2 Lira olsun kasalım 70bine. Bir de çeşitli vergileri var ki, ülkemize girdiğinde 35binin 48bini bulabileceği hesaplanıyor. İmkansıza inanmayanların şevkini kırmak istemem. Bi şeyi isterseniz, alırsınız. Yine de kendi iç şartlarımızda 35bin Dolar “her kitle tarafından ulaşılabilir” gözükmüyor; lakin daha iyi ekonomilerde bu otomobil için “ulaşılabilir” sıfatı kabul edilebilir durumda.

tesla-model-3-speed-price-rumors-elon-musk
Tesla Model 3 2017

İnsanlar bu arabayı (Model3; “ulaşılabilir” olan) duydukları andan itibaren istemeye, hayal etmeye başladılar. Sokaklarda kuyrukta yatarak kaporasını 1 yıl önceden (1000 Dolar) verdiler. Otomobiller için Tesla tarafından 2017 sonunda teslim sözü verildi.

Buraya uzun uzun tüm detayları yazmayalım. Araştırmacı ruhumuz beslensin. Bu yazı, bu otomobilin size ve dünyaya sağlayacağı güzellikler ve diğer detaylar konusunda bir vesile olsun. İsteyen Google’dan birkaç basit araştırmayla daha fazla okuma yapabilir.

Derli toplu ve ilk ağızdan temel bilgi isterseniz buyrun Tesla Türk’ten Model 3’ün linki:

http://teslaturk.com/model-3/

Biraz daha detaylı bir video isterseniz bu da güzel hazırlanmış:

İştee yinee elimizde, yönetim, marka, pazarlama, reklam, PR, ar-ge, iletişim, etkili sunum teknikleri, liderlik vs vs pek çok başlıkta örnek olabilecek bir haber, gündem var. Demiş ki E.A. Bucchianeri: “Eğer insan ne yediği ise, aynı zamanda ne gördüğü ve ne duyduğudur da”. Doğru demiş. Gündeminizi SİZ seçeceksiniz.

Eee, başarı demek, orada azimli, çalışkan, pozitif bir insan, bir lider var demek. Ekip mekip elbette. Takım çalışması, tabii. Ama her güzel fikir, cesur bir vizyonerle yükselir. O yüzden bu, Elon’un da hikayesi.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 Takip edilmesi, gençler ve girişimciler için yakın markaja alınması gereken bir insan, lider. Özlü sözlerine baktığımda da sadece öneride bulunduğunu değil, diğerlerinden farklı olarak can alıcı detayı verip sonuca ulaştırdığını görüyorum.

O yüzden onunla başladım, onunla bitiriyorum:

“Ben Elon Musk. İllegal bir göçmendim. Bay Trump ve onu destekleyen bazılarınız zamanında yetkili olsaydı, ülkeden atılırdım ve Zip2, PayPal, Tesla Motors, SpaceX, Solar City girişimlerim asla gerçek olmazdı. Dünyayı böyle değiştiremezdim, binlerce vatandaşa iş imkanı sağlayamazdım ve ülke ekonomisi şimdiki kadar gelişmiş olmazdı.”

elon-musk

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s